10 - MATERIALS IN SOCIETY, THE STUFF OF DREAMS
Instructor: Stemmer
Time: TR 12:30 - 1:45pm
Location: Phelps 1417
Notes: Disc: T 5:00 - 5:50pm, Phelps 1440 & R 3:00 - 3:50pm, Phelps 1448
100B - STRUCTURE AND PROPERTIES II
Instructor: Gianola
Time: TR 2:00 - 3:15pm
Location: Phelps 2524
Notes: Disc: M 1:00 - 1:50pm, LSB 1101 & W 11:00 - 11:50am, Phelps 2532
101 - INTRODUCTION TO THE STRUCTURES AND PROPERTIES OF MATERIALS
Instructor: Bates
Time: TR 11:00am - 12:15pm
Location: Buchanan Hall 1940
Notes: Lab Required
135 - BIOPHYSICS AND BIOMOLECULAR MATERIALS
Instructor: Safinya
Time: TR 11:00am - 12:15pm
Location: Phelps 1417
Notes: (cross-listed with Phys 135)
160 - INTRODUCTION TO POLYMER SCIENCE
Instructor: Segalman
Time: MW 10:00 - 11:15am
Location: Engineering II 1519
Notes: (cross-listed with ChE 160)
162B - FUNDAMENTALS OF THE SOLID STATE
Instructor: DenBaars
Time: MW 2:00 - 3:15pm
Location: Phelps 1417
Notes: cross-listed with ECE 162B, Disc: W 6:00 - 6:50pm, Phelps 1417
200B - ELECTRONIC AND ATOMIC STRUCTURE OF MATERIALS
Instructor: Wilson
Time: MW 9:00 - 10:50am
Location: Engineering II 1335
Notes: Disc F 1:00-1:50, Engineering II 1335, Make-up lectures F 3:30-5:30pm, Engineering II 1355
206A - FUNDAMENTAL ELECTRONIC SOLIDS I
Instructor: Mukherjee
Time: TR 4:00 - 5:50pm
Location: Phelps 1437
Notes: cross-listed with ECE 215A
209B - X-RAY DIFFRACTION II: ADVANCED METHODS
Instructor: Speck
Time: TR 11:00 - 12:15pm
Location: Engineering II 1335
Notes: Make-up lectures F 11:00-12:15pm, Engineering II 1335
211A - ENGINEERING QUANTUM MECHANICS I
Instructor: Van de Walle
Time: MW 12:00 - 1:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: cross-listed with ECE 211A
214 - ADVANCED TOPICS IN EQUILIBRIUM STATISTICAL MECHANICS
Instructor: Fredrickson
Time: TR 11:00-12:15pm
Location: Engineering II 3301
Notes: cross-listed with ChE 210B
215B - SEMICONDUCTOR DEVICE PROCESSING
Instructor: Palmstrom
Time: MW 4:00 - 5:50pm
Location: Engineering II 1335
Notes: cross-listed with ECE 220B, Disc: F 10:00 - 10:50am, Phelps 1444
218 - INTRODUCTION TO INORGANIC MATERIALS
Instructor: Seshadri
Time: MW 2:00 - 3:15pm
Location: Engineering II 1335
Notes: cross-listed with Chem 277
219 - PHASE TRANSFORMATIONS
Instructor: Van der Ven
Time: TR 9:30 - 10:45am
Location: Engineering II 1335
Notes: Make-up lectures F 9:30-10:45, Engineering II 1355
220 - MECHANICAL BEHAVIOR OF MATERIALS
Instructor: Zok
Time: MW 11:30 - 12:45pm
Location: Phelps 1417
Notes: cross-listed with ME 264
240 - FINITE ELEMENT STRUCTURAL ANALYSIS
Instructor: Beyerlein
Time: TR 8:00 - 9:15am
Location: Engineering II 2243
Notes: cross-listed with ME 271
241 - STRUCTURAL INORGANIC CHEMISTRY
Instructor: Stucky
Time: TR 12:30 - 1:45pm
Location: PSBN 4606
Notes: cross-listed with CHEM 273
268B - SEMICONDUCTOR LASERS II
Instructor: Coldren
Time: MW 10:00 - 11:50am
Location: Phelps 1437
Notes: cross-listed with ECE 227B
271B - STRUCTURE AND CHARACTERIZATION OF COMPLEX FLUIDS
Instructor: Saleh
Time: TR 12:30 - 1:45pm
Location: Engineering II 1335
281 - TECHNICAL COMMUNICATION AND PRESENTATION DESIGN
Instructor: Hawker
Time: TR 3:30-4:45pm
Location: Engineering II 1335
289J - SPECIAL TOPICS IN STRUCTURAL MATERIALS: Crystal growth and solidification
Intsructor: Pollock
Time: TR 2:00-3:15pm
Location: Engineering II 1335
Notes: Make-up lecures F 2:00-3:15, Engineering II 1355